פנחס צינוביץ
אתר הבית

תמונות חיים
 
 
בעין הסערה
תערוכה של פיני צינוביץ (קבוץ צובה)
גלריית "הקיבוץ"
מאת: קרני עם-עד
    
תשע עבודות מתוך 21 אותן צייר צינוביץ' בשנתיים האחרונות מוצגות בגלריה, תשע שהן "עשר" מבחינת הצבע, הרישום המתזז, שפה שמוליכה את פיני למחוזות אישיים קשים.
אי-אפשר (ולא צריך לנסות) ל"תרגם" את הציור המיוצג כאן בערכים אובייקטיביים של צורה, פרספקטיבה, חלל. במידה שקיימת צורה שנדמית פיגורטיבית, יש לחפש את מוצאה הראשוני .טרם שהתחוללה בה מטמורפוזה אקספרסיבית. אם הצבע מקפץ או משקיע את הדו-מימד, עלינו ל"גרד" בעיניים שכבה אחת ולמצוא תחתה את הצבע הנגדי שמחולל את ההיפך. החלל מתקיים אצל צינוביץ רק כאמצעי לבטל אותו - דחיסות, היפוך בין עליון לתחתון. ביטול מרכז כובד ושוליים - כל אלה חוברים יחד לבלתי-אפשרי שיוצר את האפשרי היחיד לדידו של הצייר ובהכרח בונה תמונת עולם ייחודית ומרתקת.
עולמו של פיני צינוביץ' - תמיד על גבול הסיוט, המאבק, היצר שאינו ניתן לכיבוש. ציור הפעולה שלו לא מתקיים רק ברובד הפלסטי - שמן גועש, שמסתחרר בתנועה מתמדת - אלא גם בקונטקסט המושגי שמדביק לו שמות מחדר המלחמה: "מופע עם טילים", "צנחנים של סבא", "רחוק ירוק" וכיו"ב. למרות הכפירה בחוקים האקדמיים ו"חוסר המשמעת" בעבודות הגדולות, שומרים הציורים על איפוק מפתיע בסולם הצבעים, המאופיין בכל תמנה ותמונה. בציור שנקרא "האחרון" - חום אדמה ורישום כחול, "מופע עם טילים" - אדומים ורודים וסגולים, ואילו "שק על שק" - לבנים, צהובים, אדמדמים לרוב.
מי שלא בא לתערוכה כדי לפצח קודים אלא בשביל לספוג אווירה - יוצא נשכר.
מי שלא בא לשמוע סיפורים ומוכן לקבל אגרוף בבטן - יוכל אולי לרדת לסוף דעתו של הצייר הווירטואוזי והמעולה הזה.
 

אפשר לראות הדגמות לציורי אקריליק בחלון  'אמנות'
    
 
 

 
לייבסיטי - בניית אתרים